V spolupráci s SPP, občianske združenie Umenie pomáha zahájilo v roku 2021 realizáciu projektu putovnej výstavy s názvom Krajina, ktorá nezabúda. Spoločná výstava fotografa Maňa Štraucha a výtvarníka Milana Lukáča pripomína odkaz obetí holokaustu a rasového násilia.
9. septembra 2021 uplynie 80 rokov od vydania tzv. Židovského kódexu, nariadenia vlády Slovenského štátu (1939-1945), ktorým boli židovskí občania zbavení nielen majetku, ale aj základných ľudských a občianskych práv a dôstojnosti. Tragická cesta približne 70 tisíc židovských občanov Slovenského štátu začala v pracovných a koncentračných táboroch a vyvrcholila v nacistických vyhladzovacích táboroch Sobibor, Treblinka, Belzec, Majdanek a Osvienčim-Brzezinka (Auschwitz-Birkenau). Dnes žije na Slovensku približne 350 občanov, ktorí prežili holokaust. 9. september si Slovenská republika pripomína ako pamätný Deň obetí holokaustu a rasového násilia.
Spomienka na tieto udalosti spojila dvoch významných umelcov fotografa Maňa Štraucha, a sochára a maliara Milana Lukáča. Súčasťou výstavy je unikátna séria portrétov zobrazujúca ľudí, ktorí prežili prenasledovanie, koncentračné tábory, vyvraždenie celých rodín a bolestivú stratu najbližších počas obdobia holokaustu. A aj keď ich tváre hovoria o prežitých skúsenostiach, skrývajú v sebe vnútornú krásu a ich pohľady odrážajú svetlo, ktoré hovorí o nesmiernej chuti žiť. Autor portrétov, Maňo Štrauch, pamätníkov holokaustu nafotil priamo v sociálnom zariadení pre seniorov Ohel David. Práve na tomto mieste trávia spoločné chvíle aj poslední pamätníci udalostí, ktoré sa nám, ktorí sme druhú svetovú vojnu a jej hrôzy nezažili, môžu zdať tak vzdialené. Výsledkom ich stretnutia sú dojemné fotografie plné emócií, ako aj pamätné texty týchto ľudí spísané v spolupráci s psychologičkou z Ohel David. Okrem portrétov výstavu Maňa Štraucha dopĺňajú fotky priestorov, ako aj detailov zobrazujúcich ich hrôzy, z najväčšieho koncentračného tábora Osvienčim/Brezinka.
Spolu s fotografiami Maňa Štraucha tvoria aktuálnu výstavu diela socháv ra a maliara Milana Lukáča, ktorý je významným predstaviteľom slovenského výtvarného umenia. Okrem nespočetných monumentálnych i komorných sôch, obrazov a grafík, patria medzi jeho diela významné sochárske objekty po celom Slovensku, či už ide o Pamätník holokaustu v Bratislave, Pamätník politickým väzňom v Žiline alebo Pamätník Železnej opony na sútoku rieky Morava a Dunaj pod hradom Devín.
Putovná výstava bola otvorená a sprístupnená pre verejnosť dňa 8. septembra 2021 v priestoroch Galérie SPP Mlynské nivy 44/c v Bratislave.
Následne diela oboch umelcov putovali do mestského kultúrneho a osvetového strediska v Snine (okt. – dec 2021).
Pre rok 2022 boli dohodnuté nasledovné putovné miesta: Múzeum Janka kráľa – Židovská synagóga v Liptovskom Mikuláši; Bašta – kultúrne a komunitné centrum v Bardejove; Filozofická fakulta UPJŠ v Košiciach; Národná rada Slovenskej republiky v Bratislave; Mestská veža – mesto Trenčín. Záujem o túto putovnú výstavu prejavujú stále nové miesta a strháva aj diskusie a besedy na miestach expozície.
Počas jej realizácie putovná výstava podnietila diskusie so zaujímavými hosťami (predstavitelia regionálnej i národnej politiky, občianski aktivisti, historici, umelci, atď.) ako aj sprievodné podujatia ako napr. literárna súťaž stredoškolákov, besedy s preživšími, stretnutia VŠ študentov s investigatívnymi novinármi a pod.